Reklama
Reklama

Kurs programowania, czyli pierwsze kroki programisty

Wybór profesji to jedno z największych wyzwań - w końcu nikt nie chce, aby lata nauki okazały się stratą czasu. Jedną z najczęściej obieranych ścieżek kariery przez młodych ludzi jest dziś branża IT. Praca jako programista daje ogromne możliwości (np. praca zdalna i wykorzystywanie swojej kreatywności w codziennej pracy) oraz jest bardzo atrakcyjna pod względem finansowym. Co powinna wiedzieć każda osoba rozważająca naukę programowania?

Kim tak naprawdę jest programista?

Programista to zawód, który cieszy się bardzo dużym pożądaniem na rynku pracy. Głównym zadaniem programistów, których nazywa się również developerami, koderami lub inżynierami oprogramowania, jest tworzenie kodów programów przy wykorzystaniu określonych języków programowania (np. Java, C++, Python). Programistów dzieli się również na tzw. frontendowców, backendowców oraz full stack developerów, w zależności od powierzanych im zadań. Zadaniami programisty w codziennej pracy może być stworzenie komputerowego systemu operacyjnego, gra, aplikacja internetowa lub mobilna, a nawet algorytm działania konkretnego urządzenia. Obecnie istnieje kilkaset języków programowania, ale najpopularniejsze z nich to Java, Python, PHP, JavaScript, C#, C++, Objective-C, Swift. Wykwalifikowani programiści posługują się zazwyczaj 2-4 językami.

Na czym polega praca programisty?

Zawód programisty przyciąga wielu młodych ludzi, którzy szukają pomysłu na siebie i branży, z którą mogliby związać swoją przyszłość. Najlepiej pokazują to liczby studentów informatyki na uniwersytetach oraz uczestników kursów w szkołach programowania (jak np. ALX). Programista to jednak nie tylko praca, ale również bardzo odpowiedzialne zadanie - ich praca wpływa na ciągły rozwój firm, dla których pracują.
Obecnie wyróżniamy bardzo dużą grupę języków programowania, dlatego żaden pracodawca nie może wymagać od swojego pracownika znajomości ich wszystkich. Decydując się na pracę w IT, można zostać np. programistą aplikacji mobilnych (na telefony i tablety) lub desktopowych (bezpośrednio działających na komputerze). Alternatywą jest także zawód web developera, czyli programisty specjalizującego się w tworzeniu aplikacji WWW.

Podział pozycji w branży jest jednak znacznie bardziej skomplikowany. Wiąże się to przede wszystkim z potrzebą wprowadzenia bardzo wąskiej specjalizacji. I tak, wybierając zawód web developera, można zostać "frontendowcem", "backendowcem" lub Full Stack Developerem. Frontend developer odpowiada za część strony internetowej czy aplikacji, którą widzi użytkownik. Najczęściej wykorzystuje HTML z CSS oraz JavaScript i dba, aby obsługa interfejsu, dodatki, czy też animacje elementów graficznych były dopasowane do różnych urządzeń.

Backend development skupia się natomiast na budowie aplikacji, która obsługuje komunikację pomiędzy serwerami i obsługuje bazy danych (najczęściej do pracy wykorzystuje się języków Python, Java, C#, PHP lub Ruby). Najbardziej różnorodna jest praca Full Stack Developera, ponieważ polega na wykonywaniu zadań w zakresie tworzenia zarówno frontendu, jak i backendu.

Zalety pracy jako programista - dlaczego tyle osób chce pracować w branży IT?

Zawód programisty jest bardzo atrakcyjny dla osób chcących pracować na komputerze oraz szukających dobrze płatnej pracy. Jedną z głównych zalet pracy na stanowisku programisty jest wysokie wynagrodzenie. Z doświadczeniem na poziomie juniora można liczyć nawet na 7000 zł brutto. Zarobki różnią się oczywiście w zależności od doświadczenia, stażu w konkretnej firmie oraz specyfikacji pozycji (używanego języka i zakresu zadań), ale jak twierdzą eksperci, zarobki w branży będą rosły, bez względu na ewentualny kryzys. Rynek pracy dla programistów, czyli potencjalne miejsca pracy, zwiększa się dzięki coraz bardziej zauważalnej cyfryzacji wszystkich dziedzin życia publicznego. Edukacja online, telemedycyna, Internet Rzeczy (IoT), nawet rolnictwo są coraz bardziej powiązane z branżą IT.

Czym zajmuje się programista w pracy? Pisze kod, przeprowadza testy, sprawdza luki w programach i stale edytuje i poprawia kod. W branży IT najważniejszy jest efekt - niektórzy specjaliści zajmują się tworzeniem programów, gier, robotów lub aplikacji na Androida. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego praca programisty jest naprawdę interesująca. Wiele osób wybiera branżę IT, aby móc pracować zdalnie i mieć swobodny grafik jako freelancerzy. Coraz częściej praca zdalna jest również dostępna dla osób zatrudnionych na etacie. Wiele firm stara się stymulować kreatywność i wydajność swoich pracowników, właśnie poprzez pozwolenie im na pracę z domu. Programowanie nie ma granic geograficznych, dlatego po opanowaniu profesji i zdobyciu doświadczenia, programista może pracować w firmach na całym świecie.

Jaki język programowania wybrać?

Języków programowania, po opanowaniu których można znaleźć bardzo dobrą pracę, jest wiele. Najpopularniejszymi z nich są Java, Python, C#, C++ i PHP.

Java jest najpopularniejszym językiem oraz doskonałym "punktem wyjścia" do dalszej nauki programowania. Używana jest do małych i dużych projektów w bardzo wielu firmach i korporacjach, więc dobra znajomość tego języka powinna być wystarczająca do znalezienia ciekawej pracy.

Za najłatwiejszy do nauki, ze względu na swoją składnię, uchodzi język Python. Obecnie najczęściej wykorzystywany jest w dziedzinach takich jak analiza danych, Data Science czy Machine Learning.

Język C++ jest z kolei bardziej złożony i wymagający zrozumienia dużo więcej aspektów niż w innych językach, ale daje więcej kontroli nad programem. Stosowanych jest tam, gdzie liczy się wydajność oraz niskie zużycie zasobów systemu.

Dlaczego warto wybrać szkolenie bootcamp?

Najszybszym i najlepszym sposobem na naukę programowania jest udział w profesjonalnym kursie bootcamp, który będzie pierwszym krokiem w kierunku programowania. Kładzie on nacisk na intensywność nauki, przeprowadzanie wielu praktycznych zadań nie tylko na zajęciach, ale również poza nimi. Kurs programowania w takiej formule organizuje wiele szkół - m.in. ALX. Dlaczego warto korzystać z takich usług?

  • wiele lat doświadczenia
  • atrakcyjne ceny kursów i możliwość zapłaty w ratach
  • kursy dostępne w formie stacjonarnej oraz online w tzw. Wirtualnej Klasie pod nadzorem profesjonalnego i doświadczonego nauczyciela
  • możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznego doświadczenia
  • możliwość wymieniania swoich doświadczeń z innymi uczestnikami kursu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
7.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro